skip to Main Content
1-800-987-654 admin@totalwptheme.com

A farm grows figs, raspberries, and lavender. The farm manager has never measure

A farm grows figs, raspberries, and lavender. The farm manager has never measured the actual labor and materials required for growing, harvesting, and packaging each of these items. Last year, the farm costs were as follows:Direct labor: $6,000Direct materials: $3,000Indirect costs: $9,000Total $18,000As you begin to measure the actual production costs, you find that figs require $1,000 in direct labor and $500 in direct materials. Using the traditional cost accounting method to allocate indirect costs based on the percentage of direct labor (i.e. 1/6 of $9,000), how much in direct labor, direct materials, and indirect costs will be allocated to each pound of the 3,000 pounds of figs produced?A farm grows figs, raspberries, and lavender. The farm manager has never measured the actual labor and materials required for growing, harvesting, and packaging each of these items. Last year, the farm costs were as follows:Direct labor: $6,000Direct materials: $3,000Indirect costs: $9,000Total $18,000As you begin to measure the actual production costs, you find that figs require $1,000 in direct labor and $500 in direct materials. Using the traditional cost accounting method to allocate indirect costs based on the percentage of direct labor (i.e. 1/6 of $9,000), how much in direct labor, direct materials, and indirect costs will be allocated to each pound of the 3,000 pounds of figs produced?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top